Olimpiadi giovanili 2016 Lillehammer: calendario e atleti Italia

Pubblicato il autore: Simone Braconcini

blogdisport_d5378163ce94fe314ae26bb8f350875c

Il grande appuntamento è finalmente arrivato: fra due giorni, venerdì 12 febbraio, cerimonia inaugurale dei Giochi Olimpici Giovanili di Lillehammer 2016. Saranno dieci giorni all’insegna dello sport giovane e delle mille emozioni, con 210 medaglie in palio, distribuite tra quindici specialità invernali. Assai folta la rappresentanza dell’Italia, in una manifestazione che è appena alla seconda edizione. Saranno ben 37 gli atleti italiani al via. Il portabandiera azzurro sarà Felix Schwarz, slittinista classe 1998, vincitore della Coppa del Mondo giovanile nel doppio, con il compagno di squadra Lukas Gufler.Ecco nel dettaglio tutti gli atleti italiani in gara, specialità per specialità:

SCI ALPINO: Pietro Canzio, Michael Tedde, Sofia Pizzato, Carlotta Saracco; SCI DI FONDO: Luca Del Fabbro, Chiara De Zolt Ponte; COMBINATA: Aaron Kostner; SALTO CON GLI SCI: Alessio Longo, Lara Malsiner; SLITTINO: Fabian Malleiller, Ivan Nagler, Felix Schwarz, Lukas Gufler, Marion Oberhofer; BIATHLON : Patrick Braunhofer, Cedric Christelli, Irene Lardschneider, Samuela Comola; SNOWBOARD: Caterina Carpano; FREESTYLE: Tobias Knollseisen, Sophia Insam;  CURLING: Alberto Zisa, Luca Rizzolli, Martina Ghezze, Stefania Constantini; HOCKEY GHIACCIO: Anita Muraro; SHORT TRACK: Gloria Ioriatti: PATTINAGGIO VELOCITA’: Francesco Betti, Jeffrey Rosanelli, Noemi Bonazza, Chiara Cristelli; PATTINAGGIO DI FIGURA: Adiren Bannister, Edoardo Caputo, Pietro Papetti, Lucrezia Gennaro, Irma Angela Caldara, Francesca Righi.

Ricchissimo anche il programma delle gare, delle quali vi riportiamo qui di seguito l’elenco completo così come pubblicato dalla Federazione Internazionale:

LILLEHAMMER 2016, PROGRAMMA DELLE GARE

VENERDI’ –  1 GIORNATA– 12/02
09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A1

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B1

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #1

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #1

SABATO –  2 GIORNATA – 13/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A2

09.30 – 12.30
Cross-Country Skiing | Ladies’ Cross-Country Cross Free

09.55 – 12.45
Cross-Country Skiing | Men’s Cross-Country Cross Free

10.30 – 11.40
Alpine Skiing | Ladies’ Super-G | Super-G

10.30 – 13.45
Speed Skating | Ladies’ 500m

11.03 – 14.00
Speed Skating | Men’s 500m

12.00 – 13.20
Alpine Skiing | Men’s Super-G | Super-G

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B2

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 1 – Fastest Lap

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 1 – Fastest Lap

14.00 – 15.30
Figure Skating | Pairs | Short Program

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 2 – Shooting Accuracy

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 2 – Shooting Accuracy

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A3

16.00 – 18.25
Figure Skating | Men | Short Program

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #2

Leggi anche:  Super G Cortina d'Ampezzo 2023, dove vedere sci alpino maschile LIVE oggi: diretta TV, orario e start list

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #2

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B3

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #3

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #3

DOMENICA –  3 GIORNATA – 14/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A4

09.00 – 10.15
Snowboarding | Ladies’ Halfpipe

10.00 – 12.00
Luge | Men’s Singles | Singles

10.20 – 11.20
Alpine Skiing | Ladies’ Alpine Combined | Combined | Super-G

10.50 – 12.15
Snowboarding | Men’s Halfpipe

11.30 – 12.30
Alpine Skiing | Men’s Alpine Combined | Combined | Super-G

12.00 – 15.00
Short Track Speed Skating | Ladies’ 1000m

12.15 – 13.00
Biathlon | Men’s 7.5km Sprint | Men’s 7.5km Sprint

12.20 – 15.15
Short Track Speed Skating | Men’s 1000m

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B4

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 3 – Skating Agility

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 3 – Skating Agility

13.10 – 14.30
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Halfpipe

14.00 – 14.30
Alpine Skiing | Ladies’ Alpine Combined | Combined | Slalom

14.00 – 15.40
Figure Skating | Ice Dance | Short Dance

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 4 – Fastest Shot

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 4 – Fastest Shot

14.45 – 15.20
Alpine Skiing | Men’s Alpine Combined | Combined | Slalom

14.45 – 15.30
Biathlon | Women’s 6km Sprint | Women’s 6km Sprint

15.00 – 16.15
Freestyle Skiing | Men’s Ski Halfpipe

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A5

16.10 – 18.35
Figure Skating | Ladies | Short Program

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #4

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B5

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #4

LUNEDI’ –  4 GIORNATA – 15/02

09.00 – 12.15
Snowboarding | Ladies’ Snowboard Cross

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A6

09.30 – 12.30
Snowboarding | Men’s Snowboard Cross

10.00 – 11.55
Luge | Women’s Singles | Singles

10.30 – 13.15
Speed Skating | Ladies’ 1500m

11.00 – 11.45
Biathlon | Men’s 10km Pursuit | Men’s 10km Pursuit

11.35 – 13.30
Speed Skating | Men’s 1500m

12.00 – 14.00
Figure Skating | Pairs | Free Skating

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B6

13.00 – 14.35
Luge | Doubles | Doubles

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 5 – Passing Precision

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 5 – Passing Precision

13.15 – 14.00
Biathlon | Women’s 7.5km Pursuit | Women’s 7.5km Pursuit

13.20 – 16.15
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Cross

13.35 – 16.30
Freestyle Skiing | Men’s Ski Cross

Leggi anche:  Slalom Spindleruv Mlyn 2023, dove vedere sci alpino femminile LIVE oggi: diretta TV, orario e start list

14.20 – 17.00
Figure Skating | Men | Free Skating

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 6 – Puck Control

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 6 – Puck Control

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A7

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #5

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #5

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B7

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #6

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #6

MARTEDI’ – 5 GIORNATA– 16/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Tie-breaker Session

09.30 – 12.45
Cross-Country Skiing | Ladies’ Sprint Classic

09.30 – 10.30
Luge | Team Relay | Team Relay

09.45 – 13.00
Cross-Country Skiing | Men’s Sprint Classic

10.00 – 13.15
Snowboarding | Team Ski-Snowboard Cross

10.00 – 12.45
Short Track Speed Skating | Ladies’ 500m

10.00 – 13.15
Alpine Skiing | Ladies’ Giant Slalom | Slalom

10.15 – 13.00
Short Track Speed Skating | Men’s 500m

10.45 – 11.20
Nordic Combined | Men’s Individual Gundersen NH/5km | Ski Jumping | Competition Round

12.00 – 14.00
Ski Jumping | Ladies’ Individual | Competition

12.25 – 14.25
Ski Jumping | Men’s Individual | Competition

12.30 – 14.30
Figure Skating | Ice Dance | Free Dance

13.30 – 16.30
Curling | Mixed Team | Quarter-finals

13.30 – 14.00
Nordic Combined | Men’s Individual Gundersen NH/5km | Cross-Country

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #7

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #7

15.00 – 17.35
Figure Skating | Ladies | Free Skating

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #8

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #8

18.00 – 23.00
Curling | Mixed Team | Semi-finals

20.00 – 20.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 1 – Fastest Lap

20.30 – 21.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 2 – Shooting Accuracy

21.00 – 21.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 3 – Skating Agility

21.30 – 22.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 4 – Fastest Shot

22.00 – 22.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 5 – Passing Precision

22.30 – 23.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 6 – Puck Control

MERCOLEDI’ –  6 GIORNATA – 17/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Finals | Gold Medal Game

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Finals | Bronze Medal Game

10.00 – 13.20
Alpine Skiing | Men’s Giant Slalom | Slalom

10.30 – 12.15
Speed Skating | Mixed NOC Team Sprint

11.00 – 11.45
Biathlon | Single Mixed Relay | Single Mixed Relay

GIOVEDI’–  7 GIORNATA – 18/02

10.00 – 11.15
Cross-Country Skiing | Ladies’ 5km Free

10.00 – 13.10
Alpine Skiing | Ladies’ Slalom | Slalom

Leggi anche:  Slalom Spindleruv Mlyn 2023, dove vedere sci alpino femminile LIVE oggi: diretta TV, orario e start list

10.00 – 13.00
Ski Jumping | Mixed Team | Competition

12.00 – 13.15
Cross-Country Skiing | Men’s 10km Free

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #9

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #10

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #10

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #9

20.00 – 20.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 1 – Fastest Lap

20.30 – 21.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 2 – Shooting Accuracy

21.00 – 21.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 3 – Skating Agility

21.30 – 22.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 4 – Fastest Shot

22.00 – 22.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 5 – Passing Precision

22.30 – 23.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 6 – Puck Control

VENERDI’ –  8 GIORNATA – 19/02

09.00 – 22.30
Curling | Mixed Doubles | Round of 32

09.00 – 11.30
Skeleton | Women’s Individual | Individual

09.40 – 12.10
Skeleton | Men’s Individual | Individual

10.00 – 13.05
Alpine Skiing | Men’s Slalom | Slalom

10.00 – 12.15
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Slopestyle

10.30 – 12.15
Speed Skating | Ladies’ Mass Start

11.02 – 12.30
Speed Skating | Men’s Mass Start

13.00 – 15.15
Snowboarding | Men’s Slopestyle

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Semifinals | Game #12

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Semifinals | Game #11

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Semifinals | Game #11

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Semifinals | Game #12

SABATO –  9 GIORNATA – 20/02

09.00 – 17.00
Curling | Mixed Doubles | Round of 16

10.00 – 12.00
Bobsleigh | Women’s Monobob | Monobob

10.00 – 12.15
Snowboarding | Ladies’ Slopestyle

11.00 – 12.45
Alpine Skiing | Parallel Mixed Team Event

11.00 – 11.45
Nordic Combined | Nordic Mixed Team NH/3×3.3km | Ski Jumping | Competition Round

12.00 – 14.45
Short Track Speed Skating | Mixed NOC Team Relay

13.00 – 15.15
Freestyle Skiing | Men’s Ski Slopestyle

13.30 – 14.20
Nordic Combined | Nordic Mixed Team NH/3×3.3km | Cross-Country

14.00 – 16.00
Bobsleigh | Men’s Monobob | Monobob

14.00 – 19.55
Figure Skating | Mixed NOC Team | Mixed NOC Team

17.00 – 21.00
Curling | Mixed Doubles | Quarter-finals

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Finals | Bronze Medal Game #13

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Finals | Bronze Medal Game #13

DOMENICA –  10 GIORNATA – 21/02

09.00 – 13.00
Curling | Mixed Doubles | Semi-finals

11.00 – 14.00
Ice Hockey | Women | Finals | Gold Medal Game #14

12.00 – 13.30
Biathlon | Mixed Relay | Mixed Relay

13.00 – 16.00
Curling | Mixed Doubles | Finals | Gold Medal Game

13.00 – 16.00
Curling | Mixed Doubles | Finals | Bronze Medal Game

15.00 – 18.00
Ice Hockey | Men | Finals | Gold Medal Game #14

  •   
  •  
  •  
  •  
Tags: